Czym różni się AR od VR? Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość to technologie, dzięki którym możemy przenieść się w sztucznie stworzone środowisko lub wzbogacić rzeczywistość o dodatkowe informacje. Jakie są różnice między tymi technologiami? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, aby dowiedzieć się więcej!

Co to jest wirtualna i rozszerzona rzeczywistość?

VR (virtual reality) to wirtualna rzeczywistość, czyli komputerowo wygenerowany trójwymiarowy świat, który możemy oglądać w 360 stopniach. Potrzebujemy do tego specjalnych gogli VR na wynajem, które zapewniają nam stereoskopowe widzenie.

AR to skrót od augmented reality, który oznacza rzeczywistość rozszerzoną. Jest to odmienna technologia, która polega na „nałożeniu” w czasie rzeczywistym elementów świata stworzonego za pomocą komputera na świat realny, widziany za pomocą kamery. Aby z niej skorzystać, potrzebujemy smartphone’u, tabletu lub specjalnych okularów.

Czym się różni wirtualna rzeczywistość od rozszerzonej?

Wirtualna rzeczywistość pozwala nam na całkowite zanurzenie się w cyfrowym świecie, natomiast rzeczywistość rozszerzona umożliwia nam widzenie rzeczywistości wzbogaconej o dodatkowe informacje czy elementy.

Zastosowania wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości

Obydwie technologie są wykorzystywane w wielu gałęziach biznesu i przemysłu. Wirtualna rzeczywistość pozwala tworzyć skomplikowane symulacje wykorzystywane podczas szkoleń i ćwiczeń (na przykład dla wojska czy personelu medycznego), podczas gdy rozszerzona rzeczywistość umożliwia wyświetlanie dodatkowych informacji (chociażby na szybie samochodu, dzięki czemu kierowca prowadzi pojazd bez odrywania wzroku od drogi).

O nas

Jesteśmy VRpoint, od ponad dwóch lat zapewniamy niesamowite atrakcje na eventy. Organizujemy stanowiska z wirtualną rzeczywistością, czyli nowoczesną technologią, która pozwala na przeniesienie się do zaskakujących światów. Dzięki pełnej pasji i zaangażowania ekipie współpracujemy z największymi firmami w Polsce.

Dowiedz się więcej o naszej ofercie